Follow Me

When this function is enabled on the remote control, the control unit of the indoor unit will receive data about the temperature in the room from the temperature sensor installed in the remote control, which allows you to more precisely control the operation of the air conditioner, reaching the set mode in the area where the remote control is in the room.
MideaAIR

The MideaAIR app is far more than a digital remote control for your air conditioner: it lets you turn on your AC away from home, control the humidity level between 30%–90%. It also automatically cleans the AC’s interior, and is able to program a smart climate curve while you are asleep.
UVC Sterilization

UVC sterilization technology mainly uses UVC deep ultraviolet light to irradiate single-celled microorganisms, which directly destroys the structure of DNA and RNA in their living bodies, so that the microorganisms lose their ability to reproduce, and achieve the effect of complete sterilization.
Ѕuреr Iоnіzеr

Air purification system is provided with a high-efficiency air conditioner ionizer that produces millions of negative ions that neutralize all the harmful elements present in your home. Negatively charged ions attract the dust particles, bacteria, mold spores and viruses, neutralize them, supporting chichtotu and freshness of the air in the room.
Inverter Quattro

Midea’s exclusive Inverter Quattro technology makes the most of the rotary compressor, making it one of the most efficient in the world. Midea Inverter compressors work dynamically, efficiently, quickly and stably, all 4 in 1 at the same time, under any load conditions. With Inverter Quattro Technology, the air conditioner is able to provide the desired level of cooling with the least possible energy consumption, which keeps the temperature constant and creates comfortable conditions during the day and night.
Bio Filter (HEPA)

The bio filter consists of a special biological enzyme and an eco filter. The eco filter captures very small dust particles in the air and neutralizes bacteria, fungi and microbes. The biological enzyme kills bacteria by breaking down their cell wall, thus eliminating the problem of re-contamination.
Double Filtering

Midea air conditioners contain two filters that provide double protection. The first dust filter removes large harmful particles such as pollen, dog hair and dust. The second activated carbon filter contains small harmful particles such as dust mites and smoke. These two filters work together to remove harmful substances.
Active Clean

Active Clean technology washes away dust, mold and grease that can cause odor as they adhere to the heat exchanger, automatically freezing and then quickly defrosting the frost, warming up the heat exchanger. After that, the impeller continues to work in order to dry out the heat exchanger completely. When this function is enabled, “CL” is displayed on the display of the indoor unit, after 20–45 minutes, the unit will automatically turn off and itself will cancel the active cleaning function.
3D Airflow

The louvers of the indoor unit of the air conditioner move automatically in all directions, ensuring even distribution of the air-conditioned air in all corners of the room.
Night Mode

When night mode is activated during cooling, the air conditioner automatically raises the room temperature by 1 ° C for the first two hours, after which it remains fixed. When night mode is activated during heating, the air conditioner automatically lowers the room temperature by 1 ° C for the first two hours, after which it remains fixed.
Gear Control

Using the “Gear Control” function, you can adjust the electricity consumption of the air conditioner by forcing the value in 50%, 75% or 100% of the power. Limiting the capacity of the system will save energy and “fit” into the limit of power consumption, if necessary.
Turbo Μode

When Turbo mode is activated, the indoor unit fan starts running at maximum speed to ensure the desired temperature as quickly as possible. The mode lasts a maximum of 20 minutes, after which it automatically returns to the preset mode before activating Turbo mode.
Refrigerant leak detection

The indoor unit of the air conditioner detects an error code EC, which will be displayed and will stop working automatically when a freon leak is detected. This will protect the air conditioning compressor from damage caused by high temperatures when the refrigerant leaks.
Specifications
| Model Indoor | AG2Eco-12NXD0-I |
|---|---|
| Model Outdoor | AG2Eco-12N8D0-O |
| Manufacturer | Midea |
| Color | White |
| Capacity | 12000 BTU |
| Cooling Energy Efficiency Class | A++ |
| Cooling Capacity | 3650-14950 BTU |
| Cooling Power Design Load | 3.60 kWh |
| Seasonal Energy Efficiency Ratio (SEER) | 7.00 |
| Cooling Annual Electricity Consumption | 182.00 kWh/annum |
| Heating Energy Efficiency Class (Warmer season) | A+++ |
| Heating Capacity | 4700-14700 BTU |
| Heating Power Design Load (Warmer season) | 2.50 kWh |
| Seasonal Coefficient Of Performance (SCOP) | 5.50 |
| Heating Annual Electricity Consumption (Warmer season) | 638.00 kWh/annum |
| Inside sound power levels | 56 db |
| Outside sound power levels | 63 db |
| Inverter | Yes |
| Ionizer | Yes |
| Refrigerant | R32 |
| Wi-Fi | Yes |
| Indoor Unit Weight | 8.7 kg |
| Outdoor Unit Weight | 23.7 kg |
| Indoor Unit Dimensions (LxWxH) | 208 × 835 × 295 mm |
| Outdoor Unit Dimensions (LxWxH) | 270 × 720 × 495 mm |
FAQ:
***KINDLY NOTE: THE PRICE OF THE INSTALLATION IS NOT INCLUDED!





