Design
| Display type | LED |
Ergonomics
| Timer | 7.5h timer |
Performance
| Noise level (max) | 59.2 dB |
Power
| Voltage | 220-240 V |
| Power | 80 W |
Technical details
| Gross weight | 6.18 kg |
| Net weight | 5.60 kg |
| Producer | Adler |
| Humidifier function | Yes |
| Sleep mode | Yes |
| Colour of product | White |
| Type | Free standing |
| Other features | 3 fan modes: normal, natural, night; 360° air circulation; Water level indicator |
| Fan function | Yes |
| Airflow (Maximum speed) | 187.8 m³/h |
| Container capacity (water) | 4 L |
| Producer product name | AD 8900 |
| Producer product family | Bladeless Air Cooler 3-in-1 Cooling |
FAQ:
***THE AIR COOLER DOES NOT WORK AS AN AIR CONDITIONER!



